Tanecznym krokiem przez Europę

W projekcie „Tanecznym krokiem przez Europę” realizowanym w ramach Polsko Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży brali  udział uczniowie gimnazjum w Rozdrażewie i ich rówieśnicy ze szkoły w Landwarowie na Litwie. Celem projektu było m.in. wzajemne poznanie się i akceptacja różnorodności kultur europejskich poprzez taniec, muzykę i sztukę. 

Uczestnicy projektu spędzili wspólnie 6 dni  (od 8 do 13 września) w malowniczych Jowaryszkach koło Trok. Obejrzeli tańce europejskie na podstawie przygotowanych prezentacji multimedialnych: polkę, zorbę, flamenco, bolero, poloneza, taniec belgijski, tarantelę, walca wiedeńskiego i angielskiego, poloneza i gywataras. Poznali ich historię,  rytmikę, choreografię, stroje i najsłynniejsze wykonania  filmowe. Spośród tych tańców wybrali poloneza, belgijkę i gywataras jako tańce „pokazowe”, których postanowili się nauczyć  i zaprezentować je publicznie.  Niezapomnianych wrażeń dostarczyło młodym m.in. odtańczenie poloneza na tle zamku księcia Witolda w Trokach, co spotkało się z wielkim zainteresowaniem turystów z całego świata. Sami ułożyli choreografię i zatańczyli do wybranej przez siebie wersji muzycznej „Ody do radości”, by uczcić w ten sposób dziesięciolecie uczestnictwa Polski i Litwy w Unii Europejskiej. Postanowili również przygotować flash mob i wykonać go w wybranych przez siebie miejscach w Wilnie: na Placu Katedralnym, przed pomnikiem Mickiewicza, przy kościele św. Anny, przed Pałacem Prezydenckim i na jednej z zatłoczonych uliczek Wileńskiej Starówki.

Zostały nagrane filmy i odbyły się plenery fotograficzne w Wilnie, Trokach na jeziorze Galwe oraz w sadzie w Jowaryszkach.. Dokonano obróbki cyfrowej nagranych materiałów filmowych i fotograficznych. Uczestnicy spotkali się z uczniami szkoły w Landwarowie oraz z członkami zespołu „Prząśniczka”, mogli zatańczyć w strojach udostępnionych przez zespół, swoje umiejętności taneczne zaprezentowali między innymi przed dyrektorem i wicedyrektorem szkoły w Landwarowie.

Pozawerbalny język tańca  pozwolił na bardzo szybką integrację uczestników projektu, już pierwszego dnia zniknęły  wszelkie bariery  i nawiązały się przyjaźnie między młodzieżą. Realizacja projektu zaszczepiła w młodych Polakach i Litwinach miłość do tańca, która pozostanie w nich na długo. Wszystkie cele projektu zostały zrealizowane.

Korespondent z Jowaryszek żegna…

Wrz 13 2014

Korespondent z Jowaryszek donosi…

Wrz 13 2014

Korespondent z Jowaryszek donosi…

Wrz 12 2014

Korespondent z Jowaryszek donosi…

Wrz 11 2014

Korespondent z Jowaryszek donosi…

Wrz 10 2014

UWAGA! Nasza strona używa plików cookies oraz podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem