Program Edukacyjny BOCIAN

Program „BOCIAN” 2007/2008

Cze 22 2008

Wielką wartością naszego kraju, unikalną w skali Europy jest bogactwo przyrody na terenach rolniczych. Możemy oglądać barwne, pachnące i pełne życia łąki, miedze, przydroża, kępy zadrzewień, śródpolne mokradła czy oczka wodne. Tradycyjny wiejski krajobraz zachowany dzięki dużej liczbie małych gospodarstw i mozaice upraw sprzyja występowaniu wielu gatunków ptaków, płazów, owadów oraz roślin związanych z terenami rolniczymi, uznanymi w Europie za silnie zagrożone lub wymarłe.

Przykładem gatunku, który w Polsce jest powszechnie spotykany, na zachodzie Europy zaś należy do rzadkości jest bocian biały. W żadnym innym kraju nie gnieździ się tyle bocianów co w Polsce. Dzieje się tak dzięki obecności na znacznym obszarze naszego kraju łąk, pastwisk, oczek wodnych, naturalnych dolin rzecznych, stanowiących żerowiska dla tego gatunku. Aby zachować bociana białego w naszym krajobrazie tak aby mógł on nadal stanowić swoistą wizytówkę Polski trzeba zachować jego żerowiska. Wiemy o tym doskonale dlatego bierzemy udział w Programie Edukacyjnym „BOCIAN” i „BOCIANIA ŁĄKA” prowadzonym przez PTPP pro-Natura.

Ważnym zadaniem jakie dla ochrony łąk podejmujemy w tym roku, jest przekazywanie rolnikom informacji o programie rolnośrodowiskowym. W tym celu pojechałyśmy do sołtysów w naszej gminie, aby rozdać ulotki dotyczące możliwości przystąpienia do programu rolnośrodowiskowego. Nowy program obowiązuje na lata 2007-2013 i może być realizowany na terenie całego kraju i nie zakłada ograniczenia liczby pakietów i stanowi szczególnie atrakcyjną propozycję dla rolników posiadających użytki rolne.

Oprócz podstawowego zadania na ten rok realizujemy również stałe punkty programu. Prowadzimy inwentaryzację gniazd bociana białego na terenie gminy. W tym roku nareszcie po trzech latach posuchy wróciły bociany na gniazdo u pana Poczty. Bociany przyleciały około połowy kwietnia, pierwsze jajko złożyły 28 kwietnia, a pierwszy młody wykluł się 1 czerwca. Niestety jeden młody został wyrzucony z gniazda i zostały tylko dwa. Jest to normalna rzecz, bociany wyczuwają, że nie będą mogły wykarmić wszystkich młodych i najsłabsze są wyrzucane z gniazda (brutalna walka o byt). Zorganizowaliśmy również (wspólnie z panią Ewą Głód) konkurs plastyczny na najładniejszą bocianią łąkę, najlepsze prace zostały nagrodzone. Żeby rozpropagować ideę ochrony przyrody poprosimy panie z biblioteki o zorganizowanie wystawy tych prac. Kilkanaście najlepszych prac wyślemy do pro-Natury. W czasie wakacji będziemy prowadzić obserwację żerowisk bociana w ramach programu „BOCIANIA ŁĄKA”. W nagrodę za trzy lata realizacji programu pojechałyśmy na wycieczkę do Krotoszyna i do Zdun na kręgielnię (wyjazd ufundowała nam pani Lila Michalak). Szkoda, że to już ostatni rok realizacji programu, bardzo lubiłyśmy te nasze bocianie wyprawy.

 

Kamila, Beata, Mirella, Joasia, Magdalena, Martyna, Natalia - klasa IIIb

UWAGA! Nasza strona używa plików cookies oraz podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem