Program Edukacyjny BOCIAN

Bocian biały (Ciconia ciconia L.) to ukochany ptak Polaków, zwiastun wiosny, symbol szczęścia, nieodłączny element rodzimego krajobrazu. Spośród wszystkich krajów gdzie występuje, właśnie w Polsce zakłada najwięcej gniazd. Z obliczeń po ostatnim spisie wynika, że gnieździ się ich blisko 50 000 par. Bardzo ważnym zadaniem spoczywającym na Polakach jest zatem zachowanie tych ptaków, dlatego Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" wraz z organizacjami partnerskimi, szkołami z całej Polski oraz tysiącami ochotników podejmuje konkretne działania na rzecz ratowania bocianich gniazd. Aby stworzyć dogodne warunki do przeprowadzenia akcji promujących i informujących, poświęconych bocianom i ich miejscu w naszej tradycji, powstał pomysł zorganizowania ogólnopolskiego "Dnia Bociana", który obchodzony jest nieprzypadkowo 31 maja (przed Dniem Dziecka). Bocianie święto zostało ogłoszone przez PTPP "pro Natura" w 2003 roku

W ramach programu wykonujemy wiele zadań. Najważniejsze z ich to inwentaryzacja gniazd bociana białego na terenie gminy, rozmowy z gospodarzami, u których w posesji są bociany, sprawdzanie efektów lęgów, sposobu umiejscowienia gniazda, dat przylotów i odlotów ptaków. Sprawdzamy również czy ptaki wyrzuciły jakieś jaja lub młode, ponieważ świadczy to o zasobności terenu.

Gmina to obszar stanowiący podstawę prowadzonych do tej pory prac nad liczebnością bociana białego w Polsce. Zebranie kompletnych danych z terenu gminy daje możliwości porównania wyników, obserwowania zmian zachodzących na przestrzeni lat.

Zbieramy również sznurki leżące na polach i polnych drogach, ponieważ są one poważnym zagrożeniem dla życia bocianów.

Aby propagować wśród uczniów wiedzę o bocianie wykonujemy albumy, prace plastyczne, wystawy zdjęć, organizujemy konkursy. Raporty dotyczące inwentaryzacji gniazd i sprawozdania z organizowanego od trzech lat "Dnia Bociana" przesyłamy systematycznie do PTPP "pro Natura".

Galeria zdjęć
Lila Michalak
nauczycielka biologii,
realizatorka programu "Bocian"


Nasze działania opisane na stronie www.bociany.pl:


Linki związane z programem "Bocian":

„Dzień Bociana” 2017

Cze 12 2017

Program Edukacyjny „BOCIAN” - wycieczka do lasu

Maj 25 2017

Program edukacyjny „BOCIAN”

Maj 31 2016

Program „BOCIAN” 2013/2014

Lip 05 2014

Program „BOCIAN” 2011/2012

Cze 12 2012

UWAGA! Nasza strona używa plików cookies oraz podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem