Zajęcia warsztatowe w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu


Galeria zdjęć

5 stycznia wyjechaliśmy na zajęcia do Muzeum Etnograficznego w Poznaniu. Wyjazd stał się niezapomnianą przygodą i niezwykłym spotkaniem nas i naszych uczniów z muzealnictwem.

Zwiedziliśmy również wielkopolską siedzibę ziemiańską – dworek w Koszutach oraz Muzeum Bambrów Poznańskich.

W Koszutach zaskoczyło nas niezwykłe bogactwo ekspozycji odtwarzającej życie codzienne ziemiaństwa w XIX i na początku XX wieku. Uczniowie oglądali zbiory z wielkim zainteresowaniem i słuchali opowieści związanych z poszczególnymi eksponatami, tym bardziej, że w Rozdrażewie istnieje podobny obiekt, który został zamieniony na mieszkania komunalne i dawno zapomniano o jego świetności i pierwotnym przeznaczeniu.

Niezapomnianą przygodą była wizyta w Muzeum Bambrów – pan przewodnik, posługując się gwarą poznańską, zaprosił nas do bamberskiego domu i długo snuł opowieść o tym, jak niedawno jeszcze żyli jego mieszkańcy. Tu znowu ożyły zgromadzone eksponaty, poznaliśmy ich przeznaczenie, mogliśmy sprawdzić, jak „działały” w gospodarstwach domowych.

W Muzeum Etnograficznym odbyły się dwie lekcje muzealne. Kustosz muzeum, pan Witold Przewoźny, przywitał nas jako przyszłych muzealników, przedstawił misję i zadania muzeum, wyjaśnił, co to jest etnografia, opowiedział o historii muzeum, sposobach gromadzenia, magazynowania i wystawiania zbiorów a przede wszystkim podkreślił konieczność ich „ożywiana”, przywoływania do życia historii z nimi związanych. Następnie pani etnograf stała się naszym przewodnikiem po wystawie wielkopolskich strojów pt. „Suknia wydaje ludzkie obyczaje”. I tu dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, a nasze koleżanki mogły założyć autentyczne stroje z Dąbrówki Wielkopolskiej.

Po odbytych zajęciach w muzeach w Krotoszynie i Poznaniu ich uczestnicy stwierdzili zgodnie, że teraz zupełnie inaczej patrzą na zadanie, jakie przed nimi stoi: są świadomi, że mają do spełnienia ważną misję, która może stać się również niezwykłą przygodą.

© Zespół Szkół Publicznych w Rozdrażewie

Projekt i wykonanie: Łukasz Ryba lukaszryba@o2.pl

statystyka