Popołudnie z historią


Galeria zdjęć

W ramach realizowanego programu Rzeczpospolita internetowa - projekt Izba Regionalna Ziemi Rozdrażewskiej 29 lutego w naszej szkole odbyło się spotkanie, które nazwaliśmy Popołudnie z historią. Gościliśmy na nim dr. Tadeusza Janickiego, pracownika naukowego Wydziału Historii Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz mgr. Witolda Przewoźnego, kustosza Muzeum Etnograficznego w Poznaniu.

Panowie przyjechali do nas z racji tworzenia w szkole Izby Regionalnej i wygłosili bardzo ciekawe wykłady, które zapewne pomogą nam w realizacji tego przedsięwzięcia.

Dr T. Janicki pochodzi z Wyk i jest współautorem monografii Koźmina i okolic. Opowiedział zebranym o tym, czym jest historia regionalna i lokalna, jakie są jej źródła i znaczenie dla takich społeczności jak nasza. Na zakończenie wykładu przedstawił dokumenty z 1940 r. informujące o wysiedlonych w czasie wojny rodzinach z Rozdrażewa i okolicznych wiosek. Wielu z uczestników spotkania znalazło tam nazwiska swoich przodków czy sąsiadów!

Kustosz Muzeum Etnograficznego, z którym spotkaliśmy się już niedawno w Poznaniu, opowiedział o historii, roli i przeznaczeniu różnorodnych muzeów. Podkreślił, iż wbrew utartym opiniom muzealnictwo może być niezwykłą przygodą, pod warunkiem, że postaramy się, by zgromadzone przez nas przedmioty opowiadały żywą historię, przywoływały ludzi i zdarzenia, budziły w nas ciekawość.

Wykładowców wysłuchali uczniowie pracujący przy tworzeniu Izby, nauczyciele z panem Dyrektorem oraz Wójt Gminy Mariusz Dymarski, który zaszczycił nas swoją obecnością i wręczył gościom foldery o Rozdrażewie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że poczuli się przez te dwie godziny jak prawdziwi studenci!

Na zakończenie goście obejrzeli zgromadzone już eksponaty i podzielili się swoim doświadczeniem w gromadzeniu kolekcji i budowaniu ekspozycji.

Było to bardzo udane i pożyteczne popołudnie.


Wiesława Binek
© Zespół Szkół Publicznych w Rozdrażewie

Projekt i wykonanie: Łukasz Ryba lukaszryba@o2.pl

statystyka