Uroczyste otwarcie Izby Regionalnej Ziemi Rozdrażewskiej


Galeria zdjęć »

Zgodnie z planem uroczyste otwarcie Izby Regionalnej odbyło się w niedzielę 30 marca o godz. 1300. Ekspozycję można było zwiedzać do godz.1800.

Program ramowy:
  1. Przemówienie dyrektora: powitanie gości, prezentacja projektu i zrealizowanych działań.
  2. Przemówienia zaproszonych gości (Wójt Gminy, Przewodnicząca Rady Gminy).
  3. Wykład dr. Józefa Zdunka.
  4. Ogłoszenie wyników konkursów fotograficznych i wręczenie nagród.
  5. Wręczenie podziękowań wszystkim ofiarodawcom.
  6. Oficjalne otwarcie Izby – zwiedzanie ekspozycji.
  7. Prezentacja strony WWW Wirtualna Izba Regionalna Ziemi Rozdrażewskiej.

Na uroczystość zaprosiliśmy władze samorządowe, księdza proboszcza, przedstawicieli współpracujących organizacji, wszystkich ofiarodawców zgromadzonych eksponatów i laureatów konkursów fotograficznych. Zaproszenie przekazaliśmy również do wszystkich lokalnych mediów. Ponadto we wszystkich miejscowościach gminy rozwieszono przygotowane przez uczniów plakaty informacyjne, zaproszenie znalazło się również na szkolnej stronie WWW.

Gościem honorowym był dr Józef Zdunek, prezes Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej, który wygłosił na uroczystości okolicznościowy wykład.

Przygotowaliśmy prezentację wszystkich działań, jakie odbyły się w ramach realizacji projektu oraz wystawę prac konkursowych.

Wszyscy uczestnicy uroczystości i zwiedzający w tym dniu ekspozycję otrzymali wydane okolicznościowe pocztówki wraz z pieczątką Izby, a ofiarodawcy eksponatów do Izby stosowne podziękowania.

Gości zapraszaliśmy na kawę i ciasto, gdzie przy stole dzielili się swoimi wrażeniami, a przede wszystkim snuli niezwykłe opowieści o przeszłości, którą ożywiły dopiero co obejrzane pamiątki. Podsunęli nam wiele pomysłów na przyszłość i zapowiedzieli, że udostępnią jeszcze wiele innych skarbów przeszłości ze swoich zbiorów (kolejne eksponaty otrzymaliśmy już następnego dnia).

Zarówno goście oficjalni, jak i wszyscy zwiedzający, gratulowali nam pomysłu i podkreślali, że takie miejsce było w Rozdrażewie szczególnie potrzebne. Dr Zdunek zauważył w swoim wykładzie, że w całym powiecie byliśmy do tej pory jedyną gminą, która nie miała swojego muzeum. Dla nas jednak najcenniejsze były niezwykłe emocje zwiedzających, których byliśmy świadkami: rozpoznawanie siebie lub bliskich na starych zdjęciach, dotykanie drżącymi rękami kołowrotka, wyszywanej serwety, karty pożółkłej książeczki do nabożeństwa, wąchanie aromatu wiejskiego chleba…

Przez całe niedzielne popołudnie przychodziły wielopokoleniowe rodziny oglądających i starsi objaśniali młodszym co do czego służyło, w której szkolnej ławce siedział dziadek itp.

Dla nas, realizatorów projektu, chwile te były największą nagrodą za ciężką pracę, którą mamy za sobą.

Wiesława BinekZajrzyj na profil naszej szkoły na YouTube.
© Zespół Szkół Publicznych w Rozdrażewie

Projekt i wykonanie: Łukasz Ryba lukaszryba@o2.pl

statystyka